Yaşam

Ege; gıda, biyoteknoloji, tekstil ve ilaç alanlarında liderliğe yükseldi

Türk Patent Raporuna göre Ege Üniversitesi; Yiyecek ve içecekte birinci, biyoteknolojide ikinci, tekstil ve ilaçta üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye’nin teknoloji geliştirme ve ticarileştirme kabiliyetlerini analiz ederek patent ekosistemindeki gelişimi görünür kılmak amacıyla hazırlanan “Türkiye Patent Raporu”nda Ege Üniversitesi bir kez daha zirvede yer aldı. Ege Üniversitesi, yeme-içmede birinci, biyoteknolojide ikinci, dokuma ve ilaçta ikinci oldu. üçüncülüğü bularak başarısını sürdürdü.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ülkemizde tam akreditasyona sahip lider bir araştırma üniversitesi olarak yenilikçi fikirlerimizi pekiştirmeye devam ediyoruz. Akademisyenlerimiz; yol haritamız, kısa ve uzun vadeli hedeflerimiz ve belirlediğimiz stratejik planımız doğrultusunda üretmeye devam ediyorlar. Türkiye’nin patent ekosistemindeki gelişimi görünür kılmak amacıyla hazırlanan raporda üniversitemiz birçok disiplinde birinci olurken, patent ve faydalı modeldeki başarısını bu yıl da sürdürdü. Farklı alanlardaki başarılarına bir yenisini daha ekleyen Ege Üniversitesi, ülkemizin birçok disiplinde Ar-Ge ve inovasyon potansiyeline ve patent performansına değerli katkılar sağlamıştır. Raporda, Türkiye’nin teknoloji yetkinliğini patent verileriyle ölçmek ve trendleri görmek için 2022 yılı sonu itibarıyla yayınlanan tüm patent ve faydalı model başvuruları 20 kategori bazında analiz edildi. Yiyecek ve içecek kategorisinde yayınlanan patentler arasında Ege Üniversitesi birinci oldu. Biyoteknoloji alanında devlet üniversitelerinin bu alanda yayınladığı başvurularda Ege Üniversitesi 24 başvuru ile ikinci, dokuma alanında ise 10 başvuru ile üçüncü oldu. Ege Üniversitesi, devlet üniversitelerinin yayınlanan başvuruları arasında 36 başvuru ile ilaç alanında yine üçüncü oldu.

“Araştırmacılarımızın her zaman yanında olmaya devam edeceğiz”

Türkiye’nin milli ve yerli teknoloji hamlesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurgulayan Rektör Prof. ülkemiz geleceği açısından kritik öneme sahip ve uluslararası rekabette yer alabilecek stratejik teknolojilere sahiptir. Motivasyonumuzu ve heyecanımızı kaybetmeden üniversitemiz bünyesinde misyon edinen araştırmacılarımıza proje, patent ve eser geliştirme konusunda her zaman destek olmaya devam edeceğiz. Sanayi ve akademi iş birliği ile katma değerli çalışmaların önünü açmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu