Haber

Sokak röportajında ​​’üniversite’ tartışması!

Esmanur GÜLBAHAR – Onur POLAT – Duysun Herkes / BURSA (İGFA) –YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından sınavda yeterli puan ve sıralamalara ulaşamayan öğrenciler yoğun bir gerilim içerisine girdi.

Herkes üniversiteye gitmeli mi sorusunu sorduğumuz sokak röportajında ​​vatandaşlar, “Herkes üniversiteye gidiyorsa masa başı iş ister. Peki inşaatlarda kim çalışacak?” görüşünü savunan bir vatandaş, “Herkes okumasın, benim 5 çocuğum var, okutmamayı tercih ettim. Okulu bitirenlere de asgari ücret ödüyorlar. 4 yıl okuyup asgari ücret alır mıyım? Devlet her yeri üniversite yapmış, iş bulamıyor.” dedi.

“Herkes okumalı ama hangi üniversiteye gitmeli” diye soran bir başka vatandaş, “Onlar hangi mesleğe yatkınsa elimizi uzatsak belki bir şeyler elde edebiliriz. Ülkemizde üniversite bitince işsiz kalınıyor. Diploma işlemez, el çalışır. İş var ama meslek seçiliyor. Devlet okula gitmek isteyen hangi öğrenciyi yolda bıraktı?” yorum yaptı

Röportajın ortasına ortaokulu bıraktığını belirten bir genç girdi ve “Bu ülke bana ne verdi? Devlet benimle ilgilendi mi? Ataması yok’ diyerek vatandaşlara tepki gösterdi. Muhatapının kendisine sorması üzerine, ‘Ortaokulu bitiren birini devlet nereye atasın?’ sorusunu yöneltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu